Mis on IT- ja ärianalüüs?

IT- ja ärianalüüs on organisatsiooni muudatuste teostamiseks vajaduste uurimine. Analüüsi tegevused saab paigutada skaalale üldistest äri-suunitlustega tegevustest detailsete IT-lähedasteni.

Parim viis analüüsi rollide mõistmiseks on käia läbi projekti protsess.

Lihtsustatud projekti protsess

This image has an empty alt attribute; its file name is illustratsioonid-project-process-1.png
Levinuimad rollid lihtsustatud projekti protsessis

Projekt algab, kui Klient loob visiooni uueks ärimudeliks või organisatsiooni muudatuseks. Ta defineerib muudatuse mudeli Ärikonsultandi abiga. Nende eesmärk on välja selgitada kas muudatuse mudel on väärt selle teostamist. Selle protsessi peamised tulemused on visioon, eelarve ja tähtaeg.

Kui projekt on väärt teostamist, leiab klient Projektijuhi, et selle täitmist jälgida. Ta kaasab projekti vastavalt vajadusele ka teisi rolle – muuhulgas ka Äri- ja IT-analüütikuid.

Järgmiseks defineerib Ärianalüütik rollid ja äriprotsessid vastavalt kliendi visioonile. Tal võib kõikide vajaduste väljaselgitamiseks vaja olla töötubasid teiste projektist huvitatud inimestega. Ärianalüütik võib töö käigus avastada viise visiooni parendada, mis juhul ta annab selle info edasi Kliendile või Ärikonsultandile. Tihti leiavad Ärianalüütikud vajaduse olemasolevaid IT-süsteeme muuta või võtta kasutusele uusi. Sellisel juhul kaasatakse projekti ka IT-analüütik.

IT-analüütik defineerib IT-süsteemide detailid ja nende andmevahetuse. Ta kasutab äriprotsesse ja töötubasid kaasatud inimestega, et üksiasjalikke vajadusi mõista. Ta võib ka avastada viise IT-süsteeme kasutades optimeerida äriprotsesse. Sellisel juhul töötab ta koos Ärianalüütikuga, et neid täiendada.

IT-Analüütik kaasab IT-Arhitekti IT-süsteemide struktuuri määratlemiseks. See sisaldab nii süsteemide-siseseid komponente kui ka süsteemidevahelist andmevahetust. IT-Arhitektid leiavad lahenduse, mis sobib mitte-funktsionaalsete nõuetega nagu jõudluse ja turvanõuded. IT-Analüütik defineerib aga, kuidas erinevad protsessid seda struktuuri kasutavad.

Järgmiseks loodud lahendus:

  • teostatakse Arendaja poolt;
  • testitakse Kvaliteedikontrolli (Testija) poolt;
  • kinnitatakse kõigi eelpool loetletud rollide poolt juurutamiseks;
  • juurutatakse organisatsioonis läbi erinevate tegevuste;
  • projekti tulemusi tõlgendatakse Kliendi poolt, et vajadusel alustada täienduste jaoks uut projekti.

Täpsustused

Ülalolev kirjeldus näeb välja kui kardetud joa mudel, kuid see ei pruugi nii olla. Kõik need tegevused saavad olla iteratiivsed või paralleelsed, niivõrd kuivõrd see on võimalik. Kõiki neid rolle võib katta üks isik, nagu see on tavapärane väiksemates projektides või agiilsete arendusmetoodikate puhul. Siiski võivad rollid mõnes suuremas projektis olla isegi täpsemalt jaotatud:

  • Kasutajaliidese analüütik
  • Andmebaasi analüütik
  • Integratsioonide analüütik
  • jne.

Rolle ja nende kohustusi on kergem mõista, kui need on niimoodi detailselt lahti kirjutatud. Me kasutame sellel lehel rolle selles tähenduses, nagu need on selles lihtsustatud protsessis kirjeldatud. IT- ja Ärianalüüsi klubi keskendub IT-analüütiku ja Ärianalüütiku rollidele.

2 kommentaari “Mis on IT- ja ärianalüüs?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kui teil on küsimusi või vajate midagi konkreetset, mida meie veebilehelt ei leia, siis võtke ühendust!

Kontakt

Liitu uudiskirjaga